Naprawa płyt indukcyjnych, ceramicznych, piekarników   

stdarek


 Naprawa pralekNaprawa zmywarekNaprawa zmywarekNaprawa kuchenek, piekarników  mastercook

 

Awaria płyty indukcyjnej Teka / Whirlpool

uszkodzony moduł Teka uszkodzony moduł Whirlpool

Fotografia po prawej stronie przedstawia uszkodzony moduł płyty indukcyjnej. Po prawej stronie widać uszkodzone tranzystory sterujące jdnym z pól. Płyta z tym uszkodzeniem powoduje zadziałanie zabezpieczeń mieszkaniowych od razu po ich właczeniu lub po włączeniu płyty w zależności od wersji oprogramowania. Tego typu usterka spowodowana jest zwykle przepięciem w sieci energetycznej pojawiającym się podczas gotowania.

Fotografia po lewej stronie przedstawia wypalony moduł zasilania płyty indukcyjnej Teka / Whirlpool. Przepięcie spowodowało uszkodzenie warystora. Silne rozgrzanie warystora spowodowało zwęglenie laminatu i powstanie uszkodzeń widocznych na fotografii. Do takich sytuacji dochodzi, gdy przepięcie jest niewielkie i awaria warystora nie spowoduje zadziałania zabezpieczeń mieszkaniowych i wyłączenia zasilania.

 

Awaria płyty Teka / Whirlpool po po niepoprawnym podłaczeniu lub po przepięciu

 

 

uszkodzony moduł płyty Bekouszkodzony moduł płyty Beko

Powyższe fotografie przedstawiają moduł płyty Whirpool / Teka po przepięciu spowodowanym rozłączeniem przewodu neutralnego, co spowodowało, że napięcie zasilające przekroczyło napięcie znamionowe. Warystory, będące elementami,których opór silnie zależy od napięcia zaczęły się nagrzewać, nie uległy jednak całkowitemu spaleniu i zwarciu

Awaria płyty Beko po niepoprawnym podłaczeniu lub po przepięciu

uszkodzony moduł płyty Bekouszkodzony moduł płyty Beko

Powyższe fotografie przedstawiają moduł zasilania płyty indukcyjnej marki Beko po niepoprawnym podłączeniu. Po prawej stronie widać płytkę od strony elementów i zbliżenie na uszkodzony warystor - element zabezpieczający ulegający uszkodzeniu w razie przepięcia.

 

Zawilgocenie modułu mocy płyty indukcyjnej Mastercook / Teka

zalany moduł Mastercook

Fotografia z prawej strony przedstawia moduł mocy płyty Teka lub Mastercook uszkodzony wskutek zawilgocenia. W płytach ze sterowaniem sensorowym do tego typu usterek zwykle dochodzi na skutek pieczenia w piekarniku z niedomkniętymi drzwiami, uszkodzoną uszczelką drzwi piekarnika, zawiasów lub zabudową bez otworów wentylacyjnych. Wyziewy z komory piekarnika powodują korozję. Z czasem dochodzi do zwarcia i sprzęt przestaje pracować. Modułu z tak skorodowanym drukiem naprawić się nie opaci - trzebaby było wylutować wszystkie elementy, również te najmniejsze, po czym wyczyścić wszystko w ultradźwiękach i ponownie zmontować.

 

 

 

 

 

 

 

 

Awaria płyty indukcyjnej AEG / Electrolux

uszkodzony moduł płyty indukcyjnej Electroluxuszkodzony moduł płyty indukcyjnej Electrolux

Fotografie przedstawiają moduł mocy starszej płyty indukcyjnej marki AEG/Electrolux po przepięciu. Po lewej stronie widać cały moduł, po prawej zbliżenie na uszkodzony tranzystor IGBT. Niestety, tranzystory IXGR40N60C2D1 nie są już produkowane, co skutkuje bardzo dużą ilością podróbek na rynku.

Koszt nowego modułu indukcyjnego tego typu w serwisie to 883 zł bez montażu.

 

 

 

 

 

 

uszkodzony moduł płyty indukcyjnej Electroluxuszkodzony moduł płyty indukcyjnej Electrolux

Fotografie przedstawiają jeden z dwóch modułów mocy płyty indukcyjnej Amica. Wypaleniu uległo połączenie przewodów do induktora z płytą elektroniki.

Z uwagi na zwęglenie laminatu konieczna jest jego wymiana.

 

 

 

 

 

Uszkodzone pole grzejne płyty ceramicznej

uszkodzone pole grzejne płyty ceramicznej Mastercookuszkodzone pole grzejne płyty ceramicznej

Na fotografii po lewej stronie widać uszkodzome pole grzejne wielu rodzajów płyt ceramicznych. Pole z takim uszkodzeniem nie nadaje się do naprawy - konieczna jest jego wymiana w całości.

 

Uszkodzone pole grzejne płyty indukcyjnej - płyta zwraca E4

Na skutek pozostawienia pustego naczynia na włączonym polu doszło do przegrzania induktora, stopienia tworzywa sztucznego oraz zwęglenia izolacji drutu nawojowego. W efekcie doszło do zwacia i uszkodzenia modułu zasilania.

Fotografia po lewej przedstawia pole po zdjęciu izolacji. Po środku pole kompletne - widok z góry. Po prawej moduł zasilania uszkodzony wskutek spalenia pola. U nas koszt usunięcia takiej usterki to 500 zł. Konieczna jest wymiana wypalonego pola grzejnego oraz naprawa modułu zasilania.

uszkodzone pole płyty indukcyjnej Teka błąd E4płyta indukcyjna Teka Gorenje Amica nie grzeje E4moduł zasilania płyty indukcyjnej Teka Gorenje Amica E4

moduł mocy płyty indukcyjnej Mastercook I3D4R

Powyższa fotografia przedstawia uszkodzony kondensator płyty indukcyjnej Mastercook I3D4R. Jego uszkodzenie oznacza zwarcie, zadziałanie zabezpieczeń mieszkaniowych oraz konieczność wymiany całego modułu mocy dostępnego od ręki tutaj. Do podanej ceny trzeba doliczyć koszt wysyłki oraz wymianę, co czyni naprawę nieopłacalną z uwagi na fakt, iż I3D4R była najtańszą płyta indukcyjna na rynku.

Czasem przyczyną problemów z płytą indukcyjną są tzw. zimne luty. Poniższa fotografia przedstawia rzucającą się postać zimnego lutowania, gdzie uszkodzony lut jest duży a ścieżka gruba. Uszkodzenie jest widoczne, gdyż uszkodzeniu uległa gruba ścieżka przewodząca duży prąd, w związku z czym doszło do wypalenia. Serwis w tej sytuacji proponuje wymianę całego uszkodzonego modułu. Zimne lutowanie jest znacznie trudniejsze do wykrycia, gdy wadliwy lut lub uszkodzona ścieżka jest cienka, a uszkodzenie występuje okresowo. Poniższa fotografia przedstawia przykład uszkodzonej ścieżki i zimnego lutowania.

zimny lut na płycie indukcyjnej

 

 

stat4u

 

© elektryk-trojmiasto.pl