Naprawa sprzętu AGD, pralek, zmywarek, programatorów, modułów elektronicznych  

stdarek


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Usterki zmywarek

Warto wiedzieć, że niejednokrotnie awaria zmywarki spowodowana jest jej niewłaściwą eksploatacją a dokładniej zbyt twardą wodą. O ile na twardość wody nie mają Państwo prawie żadnego wpływu - trudno zamontować i prawidłowo obsługiwać zmiękczacz wody przed zmywarką, dlatego każda zmywarka ma taki zmiękczacz zainstalowany wewnątrz. Zmywarki do zmiękczania wody uzywają wymiennika jonitowego, który zatrzymuje jony wapnia oraz magnezu odpowiedzialne za jej twardość. Zmiękczacz jest bardzo trwały i nie ma potrzeby jego wymiany podczas całego okresu eksploatacji zmywarki o ile jest prawidłowo użytkowany. Do prawidłowego działania potrzebuje on soli, która na końcu lub na początku cyklu jest używana do regeneracji wymiennika.

Warto tu dodać, że tabletki typu wszystko w jednym nie zapewniają prawidłowej pracy wymiennika, gdyż sól w nich zawarta nie przepływa w odpowiednim stężeniu przez odpowiednie kanały, a sama sól obecna w komorze mycia nie zmiękcza wody w żadnym stopniu. Tak więc tabletki wszystko w jednym to nic innego jak chwyt marketingowy - w żadnym stopniu nie zastępują one zwykłej soli do zmywarek.

Poniżej przedstawiam kilka przykładowych usterek w zmywarkach do naczyń.

Zmywarka nie rozpuszcza tabletki, poziom wody jest zbyt niski, niedomywa, naczynia są brudne, niewypłukane to prawdopodobnie trzeba ją przeczyścić

Zmywarka cieknie z pod uszczelki drzwi - jak powyżej, zanieczyszczona komora hydrostatu. Zanieczyszczenie tej komory w niektórych zmywarkach skutkuje zbyt wysokim jej poziomem i przelewaniem wody przez uszczelkę drzwi. Wymiana samej uszczelki drzwi nie usunie usterki, ponieważ w sprawnej zmywarce poziom wody jest zawsze poniżej uszczelnienia drzwiczek. Przyczyna wycieku przez drzwi zmywarki może być także zanieczyszczenie lub rozklejenie ramion myjących, niedrożność układu odpowietrzenia, niedomykajace się drzwi zmywarki. Niedrożność układu odpowietrzenia komory mycia można podejrzewać jeśli wyciek pojawia się po kilku, kilkunastu minutach od uruchomienia oraz poziom wody w korytku pod drzwiami zmywarki stopniowo się podnosi, a obniża po uchyleniu drzwi - w komorze buduje się ciśnienie, które wypycha wodę na zewnatrz.

Amica ZIS2605, ZIS1605 nie grzeje, nie kończy cyklu - uszkodzony układ zasilania modułu sterującego.

Amica ZIS1612, ZIS2612 wyświetlacz krzaczy, nie świecą wszystkie fragmenty - konieczna jest wymiana wyświetlacza. W zmywarkach tych pod wpływem wilgoci dochodzi do odklejenia nóżek od warstwy przewodzącej. Ponieważ wyświetlacz nie jest uniwersalny, lecz jest wykonany pod zamówienie producenta, jedyną możliwością naprawy zmywarki jest wymiana modułu. Koszt około 450 zł.

Zmywarka cieknie, zgłasza błąd woda pod zmywarką - objaw wymaga indywidualnej diagnozy. Nie warto lekceważyć takiego objawu i regularnie pochylać zmywarki aby wylać wodę ze spodu aby kontynuować mycie. Poziom wody który wyzwala zabezpieczenie jest dość wysoki i świadczy o poważnym wycieku, zwykłe sączenie się wody takiego alarmu nie powoduje. Woda na dnie powoduje zalewanie elementów elektrycznych które są umieszczone nisko, w szczególności kostek elektrycznych, które w nowszych zmywarkach Amica umieszczone są dokładnie na dnie, a także zaworu rozdzielającego, którego awaria zawsze uszkadza moduł elektroniczny.

Skutki lekceważenia alarmu wody pod zmywarką przedstawiają poniższe fotografie.

Zalana i zatarta pompa myjąca zmywarki Bosch Siemens skorodowan pompa myjąca zmywarki Fotografie przedstawiają uszkodzoną pompę myjącą zmywarki Bosch. W zmywarce uszkodzeniu uległa turbina a dokładniej jej uszczelnienie. Długotrwały wyciek wody z agresywnymi środkami spowodował korozję pakietu blach stojana - po lewej oraz korpusu - po prawej. Wirnik zaciął się w stojanie. Brak było możliwości wykręcenia śrub gdyż na skutek korozji się zapiekły a aluminiowy korpus w wyniku kontaktu z agresywną wodą zaczął się rozsypywać. Koszt nowego silnika pompy myjącej do tego typu zmywarki - 650 zł bez turbiny.

Warto zwócić uwagę, że gromadząca się na dnie zmywarki woda może doprowadzić do pokazanego na powyższych fotografiach stanu pompę myjącą także jeśli powodem wycieku nie jest sama pompa, dlatego bardzo istotne jest reagowanie na wszelkie wycieki spod zmywarki.

Zmywarka nie uruchamia pompy wymuszającej przepływ myjący - zacięta pompa myjąca z powodu korozji. Dodatkowo zmywarka z tym uszkodzeniem może razić prądem lub wybijać bezpieczniki. Oznacza to konieczność wymiany lub regeneracji pompy myjącej. Zwykle łatwo to uszkodzenie zdiagnozować - po chwili od włączenia zmywarki pompa robi się ciepła ale nie pracuje.

Zmywarka Bosch / Siemens pobiera wodę po czym ją wylewa, świeci kontrolka kranu - jednocześnie dalej pobierając wodę - uszkodzony przepływomierz. O ile w zmywarkach starszych wystarczyło wymienić sam przepływomierz, który kosztował ok. 100 zł, w zmywarkach najnowszych z cicha pompą trójfazową należy wymienić cały płaszcz wodny, ponieważ jest on z płaszczem zintegrowany. Koszt samego płaszcza bez usługi to około 500 zł.

Zmywarka Bosch / Siemens przerywa cykl, uruchamia się pompa spustowa. Oznacza to wodę na dnie zmywarki. Przyczyny takiego stanu są najczęściej dwie:

- wyciek z uszczelnienia pompy myjącej - po kilku latach w zmywarkach intensywnie eksploatowanych, w mniej eksploatowanych później

- zanieczyszczony hydrostat, płaszcz wodny oraz kanały doprowadzające wodę do komory mycia. Aby to sprawdzić należy otworzyć lewą pokrywe zmywarki i obserwować. Jeśli widoczny będzie strumień wody to przyczyną jest zanieczyszczenie. Nierzadko obie te usterki zbiegają się w czasie mimo oczyszczenia płaszcza stwierdza się sączenie wody z pompy.

Zmywarka Bosch / Siemens po uruchomieniu pobiera wodę około sekundy, po czym ją wypompowuje i zgłasza błąd, mruga kontrolka kranu - uszkodzona pompa myjąca. Pompy tej nie da się naprawić, konieczna jest wymiana kompletnego zespołu pompy wraz z zintegrowaną grzałką.

Zmywarka z grzałką w komorze mycia nie grzeje, nie kończy cyklu, grzałka nosi ślady przegrzania (jest czarna), przed awarią ze zmywarki śmierdziało. Choć grzałka jest włączona szeregowo przez zabezpieczający ją termik pod spodem, to jednak jest on nieskuteczny, gdy programator załączy grzałkę na sucho, ponieważ owy termik dotyka komory mycia, a nie samej grzałki. Przyczyną jest sklejenie styków programatora. Styk da się rozkleić i oczyścić, to jednak nie da się mu przywrócić własności styku nowego, ponieważ był on przez producenta pokryty warstwa srebra, aby wytrzymywał przepływ i mógł przerwać prąd grzałki. Po rozklejeniu i oczyszczeniu styków należy odciążyć go stosując wysokoprądowy przekaźnik.

 

uszkodzony styk programatora przekaźnik grzałki
Powyżej przyczyna opisanego uszkodzenia - sklejony styk programatora już po rozklejeniu. Przekaźnik wysokoprądowy zastępujący uszkodzone styki programatora

Zmywarka Whirlpool ADG7440, ADP4427, ADP4109WH, ADP5310WH nabiera wody, zaczyna myć po czym wypompowuje wodę oraz piszczy trzy razy krótko i raz długo - uszkodzona magnetyczna pompa myjąca.

Z racji tego, że pompy magnetycznę są wyjątkowo nietrwałe - zwykle nie wytrzymują więcej niż dwa lata najlepiej jest je zastąpić pompami indukcyjnymi które pracują niezawodnie wiele lat. Niestety, producent zabezpieczył te zmywarki przed taką operacją. Aby dokonać takiej wymiany oprócz zakupu pompy oraz nowej grzałki, należy wprowadzić zmiany w konstrukcji modułu oraz zbudować układ który zasymuluje obecność takiej pompy oraz jej zachowanie. Opis wymiany pompy magnetycznej na indukcyjną - mojego autorstwa

W zmywarce nie obracają się ramiona myjące mimo właściwego poziomu wody oraz właściwego przeplywu - przyczyną często jest szkło lub inne zanieczyszczenia w bocznych otworach odrzutowych przez które wypływa woda powodując obrót ramion. Warto wiedzieć, że ruch obrotowy ramion myjących powoduje wypływ wody z odpowiednich otworów.

Ciężko domykają się drzwi zmywarki , są przekrzywione, nie dają się zamknąć - zmywarka jest niewypoziomowana. Wbrew pozorom zaniedbanie tak prostej czynności ma takie skutki, do czego nie jest wcale tak łatwo dojść nie czytając instrukcji obsługi. Zmywarka niewypoziomowana w przeciwieństwie do pralki stoi stabilnie, lecz z racji bardziej podatnej obudowy odkształca się powodując kolizję obudowy i drzwi.

Zmywarka nie dosusza naczyń - możliwe przyczyny to: brak podgrzewania wody, brak nabłyszczacza, zmywarka nie podaje nabłyszczacza. Obecność nabłyszczacza zmniejsza napięcie powierzchniowe wody pozostającej na naczyniach wskutek czego nie tworzą się krople, co ułatwia odparowanie wody.

Zmywarka Electrolux nie grzeje mimo sprawnej grzałki - uszkodzona cewka tachoprądnicy na pompie myjącej lub zimny lut pod przekaźnikiem zasilącym grzałkę.

stat4u

Literatura:

Instrukcja serwisowa zmywarki Whirlpool ADP5966
Instrukcja serwisowa zmywarki Whirlpool ADP9411

 

© elektryk-trojmiasto.pl