Naprawa, serwis płyt indukcyjnych, ceramicznych, kuchenek elektrycznych

stdarek


  

Naprawa płyt indukcyjnych, ceramicznych

Płyty indukcyjne, nowoczesne, eleganckie i energooszczędne w ciągu kilku ostatnich lat stały się coraz bardziej popularne w nowoczesnych gospodarstwach domowych. Przyczyniło się do tego ich kilka niezaprzeczalnych zalet:

 • dobrze się wpasowują w nowoczesną zabudowę
 • łatwe do utrzymania w czystości - płaska gładka płyta bez elementów wystających ułatwia wykorzystanie, niższa temperatura szyby, przez co resztki które spadły na szybę mniej się przypalają i są łatwiejsze do usunięcia
 • energooszczędność - płyta indukcyjna dostarcza ciepła bezpośrednio do naczynia i przestają dostarczać natychmiast po wyłączeniu
 • spadek cen - ogólny spadek cen elektroniki użytkowej i płyt indukcyjnych spowodował, że są one niewiele droższe od tradycyjnych ceramicznych płyt grzejnych
 • bezpieczeństwo - znacznie niższa temperatura szyby płyty indukcyjnej przez co ewentualne poparzenie jest znacznie mniej dotkliwe niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnej płyty ceramicznej

Dodatkowo brak instalacji gazowych w nowych budynkach nie pozostawia wyboru co do źródła energii popularyzując płyty indukcyjne.

Płyty indukcyjne zawierają one tranzystorowe przetwornice prądu z sieci na prąd szybkozmienny o częstotliwości około 20 kHz zasilający induktor umieszczony pod polem grzejnym. Przetwornice te szczególnie w sprzęcie tańszym są bardzo wrażliwe na wszelkie przepięcia w sieci oraz wyłączenia, które się zdarzają, szczególnie w starych instalacjach oraz na obszarach wiejskich.

Poniżej kilka przykładowych usterek płyt indukcyjnych:

 • płyta reaguje na nacisnięcie sensorów dźwiękiem, ale nic nie wyświetla - w szczególności Mastercook
 • płyta w ogóle lub okresowo nie reaguje na nacisnięcie sensorów, problem się nasila, krótkookresowo pomaga chwilowe wyłaczenie zasilania
 • płyta wyświetla błąd
 • w płycie grzeje tylko jedno pole indukcyjne
 • nie grzeją dwa pola indukcyjne
 • płyta spowodowała wybicie bezpieczników lub wybija przy każdym właczeniu do sieci
 • płyta została niepoprawnie podłączona do instalacji elektrycznej - naprawiam po takich przejściach z powodzeniem zdecydowaną większość dostępnych na rynku modeli płyt, w również te najnowsze
 • płyta wyłącza się, okresowo nie chce się włączyć.
 • płyta indukcyjna Whirlpool, Amica wyświetla kod błędu F5 a serwis zaleca wymianę modułu oprogramowania oraz modułu użytkownika, która to wymiana nie jest skuteczna w dłuższym okresie czasu
 • płyta indukcyjna Whirlpool, Amica nie wykrywa naczyń lub coraz częściej przestaje je "widzieć", "gubi" naczynia, w końcu przestaje je wykrywać całkowicie
 • płyta coraz trudniej reaguje na sensory, trzeba je dotykać przez szmatkę
 • płyta indukcyjna Samsung nowszego typu zwraca błąd LE oraz FL, nie grzeje, problem zaczyna się okresowo, nasila się, usterka dłużej nie naprawiana powoduje zwarcie w płycie i jej całkowite unieruchomienie połączone z zadziałaniem zabezpieczeń mieszkaniowych. Jest to dość częsty problem w płytach Samsung nowszej generacji. Problem jest opisany na oficjalnej stronie producenta
 • płyta Samsung CTN364E000 i podobne zgłasza błąd FL po nagrzaniu i wyłącza się, zwykle po kilku do kilkunastu minutach, im większa moc grzejna, tym zwrócenie błędu następuje szybciej, przy wolnym grzaniu problem nie występuje.
 • płyta indukcyjna Candy zwraca błąd E1
 • płyta ceramiczna Electrolux EHS.... ze sterownikiem HOC2000 po rozgrzaniu klika, wyłącza się i zwraca E8, awaria opisana tu , jest to problem związany z intensywną eksploatacją płyty, który prędzej, czy później spotka każdą płytę. Te moduły w przeciwieństwie do opinii na forum elektroda.pl da się naprawić. Naprawiamy sterowniki HOC 2000 z tym uszkodzeniem, usuwamy również E8, jak i większość usterek tych sterowników. Sterownik tego typu kosztuje około 500 zł, co czyni naprawę poprzez wymianę nieopłacalną.
 • płyta indukcyjna Teka wyświetla błąd E4 na jednym lub na kilku polach
 • płyta ceramiczna Gorenje ECT2600P2, SVK61SS zgłasza błąd, sterowanie nie reaguje na sensory, sterowanie działa, sensory oraz wyświetlacze działają, jednak płyta nie grzeje. Naprawiam zdecydowaną większość usterek modułów płyt ceramicznych Gorenje SVK61SS, SVK71SS, SVK81SS. Moduł Gorenje 133152 (233537) występujący w tych a także kilku innych płytach naprawam również wysyłkowo.
 • Moduł 133537 Gorenje SVK61SS

Wszystkie wymienione powyżej usterki w serwisie oznaczają konieczność wymiany kosztownych modułów. Takie postępowanie jest jednak akceptowalne dopóki sprzęt jest na gwarancji. Później okazuje się, że jeden moduł z wymianą kosztuje znacznie powyżej 50% wartości nowego sprzętu. Nierzadko serwis producenta wycenia taką naprawę na 80% ceny nowej płyty.

Aby zorientować się w kosztach napraw w serwisie autoryzowanym warto zapoznać się z przykładem.

Koszt samej tylko elektroniki bez szkła to cena co najmniej dwóch nowych płyt w sklepie interntowym. Cena szyby z montażem często jest zbliżona do ceny całej nowej płyty z pełną gwarancją.

Niestety, te proporcje są zachowane także przy sprzęcie z wyższej półki.

Moduły elektroniki są jedną z najdroższych części Twojej płyty indukcyjnej. Większość serwisów sprzętu AGD nie posiada odpowiedniej wiedzy i specjalistycznych urządzeń więc jedyne co mogą zaoferować to wymianę całych modułów. A przecież jak każde inne urządzenie elektroniczne są one prawie zawsze naprawialne. Problem w tym że do naprawy tych elementów potrzebna jest wiedza inżynierska, odpowiednie narzędzia pomiarowe oraz podzespoły, które są czasem dość trudno dostępne.

Zapas części

Utrzymuję zapasy części zamiennych oraz nowych i naprawionych modułów do najczęściej psujących się płyt indukcyjnych oraz ceramicznych, dzięki czemu często naprawę często da się wykonać w przeciągu dwóch dni roboczych. Proszę jednak mieć na uwadze, że nie da się mieć wszystkich części do wszystkich płyt będących na rynku, szczególnie tych mniej popularnych, są też naprawy, gdzie wyszukanie uszkodzonego elementu jest czasochłonne, dlatego też czasem naprawy mogą się znacznie przedłużyć.

W przypadku płyt Bosch/Siemens jeśli tylko moje stany magazynowe na to pozwalają zamiast długotrwałej naprawy montuje lub naprawione moduły.

Dzięki specjalizacji w naprawach elektronicznych modułów sterujących oraz dostępie części zamiennych mogę naprawić zdecydowaną większość uszkodzonych modułów elektronicznych. Dzięki temu klienci niezmiernie rzadko rezygnują z napraw.

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu prewencyjnie wymieniam zużywające się komponenty, a nie tylko te zepsute, co gwarantuje Państwu, że wkrótce po naprawie nie pojawi się inna usterka. W większości przypadków udzielam rocznej gwarancji sprawne działanie całej płyty a nie tylko na naprawiany podzespół, co gwarantuje najwyższą jakość naprawy.

W przeciwieństwie do serwisu za diagnozę i wycene pobieram 50zł. Najczęściej jednak jestem w stanie znając typ płyty oraz opis uszkodzenia oszacować koszt naprawy telefonicznie.

Z racji udzielania pełnej dwunastomiesięcznej gwarancji na usługę oraz konieczności prawidłowego podłączenia nie naprawiam płyt ani żadnego innego sprzętu wysyłkowo.

Nie posiadam do sprzedaży żadnych szyb do płyt zarówno ceramicznych jak i indukcyjnych. Szyby są dostępne wyłącznie w serwisie autoryzowanym danej marki.

Przykładowe ceny szyb do płyt indukcyjnych

Skupuję uszkodzone płyty indukcyjne, nie skupuję płyt sprawnych.

Płyty stłuczone skupuję w cenie ok 50 zł.

Płyty całe w cenie do 100. W przypadku płyt młodych, z wyższej półki lub z zadbanym szkłem istnieje możliwość negocjacji podanych powyżej cen.

Płyty zastępcze

W ramach naprawy na czas jej trwania montuję Państwu płytę zastępczą. Zwykle są to płyty ceramiczne lub ceramiczno indukcyjne czteropolowe. Posiadam też płyty dwu oraz jednopolowe.

Płyty indukcyjne przyklejone na silikon

Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom, aby uniknąć Państwu dodatkowych kosztów wizyty stolarza a mnie dodatkowego przyjazdu po zdemontowaną płytę, odklejam płyty od blatu, poprawiając błąd stolarzy, o ile jest to oczywiście możliwe.

Naprawiam płyty takich producentów jak: Amica, Smeg, Samsung, Fagor, Mastercook, Brandt, De Dietrich, Franke, Gorenje, Teka, Candy, Siemens, Bosch, Beko, Ariston, Hotpoint, Electrolux, AEG, Whirlpool, Ikea, Miele i inne.

stat4u
Naprawa płyt indukcyjnychNaprawa płyt ceramicznychNaprawa kuchenek elektrycznych, zegarów

 

© elektryk-trojmiasto.pl