Podłączanie oraz naprawa płyt indukcyjnych oraz ceramicznych   

stdarek


 



Podłączanie kuchenek, płyt indukcyjnych i ceramicznych.

Wiele osób zastanawia się dlaczego urządzenie takie jak płyta indukcyjna lub też płyta ceramiczna powinna być podłączona przez elektryka z uprawnieniami. Poza względami bezpieczeństwa sprzęt taki jest bardzo wrażliwy na błędne podłączenie. Jeśli sprzęt jest drogi a nie jesteśmy pewni nie warto ryzykować kosztownym uszkodzeniem nowego sprzętu. Przypadki uszkodzenia płyt indukcyjnych i ceramicznych z powodu nieprawidłowego podłączenia nawet przez "elektryków" a przede wszystkim stolarzy zdarzają się regularnie. Koszty późniejszych naprawbsą szeroko opisywane na forach. Linki do kilku szanowanych for z takimi tematami: tutaj oraz tutaj. Warto wiedzieć, że nawet przy prawidłowym podłączeniu rozłączenie się przewodu neutralnego (niebieskiego) zasilającego taką płytę kończy się najczęściej jej uszkodzeniem.

Warunkiem gwarancji na sprzęt AGD jest jego poprawne podłączenie. Często producenci wymagają się również, aby w karcie gwarancyjnej był stempel uprawnionego elektryka z numerem jego uprawnień. Współczesny sprzęt, choć bezawaryjny czasem potrafi się zepsuć nawet na gwarancji, a serwis na pewno będzie doszukiwać się niefachowego podłączenia lub braku stempelka i odmówi naprawy. Przypadki kilkakrotnej naprawy podczas okresu gwarancji sprzętu AGD się naprawdę zdarzają, a koszt jednej takiej naprawy serwisowej to niejednokrtnie 60% wartości nowego sprzętu.

Nie bez znaczenia jest sposób zakończenia przewodu zasilającego. Droższe płyty dostarczane są z reguły z oryginalnie zarobionym przewodem. Bardzo często w płytach zamontowanych przez pseudofachowców końcówki przewodu elastycznego (linki) są włożone luzem pod zacisk lub, co gorsza, zalutowane.

Podłączenie płyty indukcyjnej

Podłączenie kuchenki

Rysunki obok pokazują poprawne zarobienie przewodu elastycznego, gwarantujące trwałe i pewne połączenie na wiele lat. Wszystkie żyły są sprasowane razem tulejką i umieszczone w zacisku. Zaciśnięcie takiej tulejki wymaga użycia specjalnego narzędzia. Włożenie skręconych przewodów pod zacisk spowoduje, że nie cały przekrój przewodu zostanie wykorzystany. Nie bez powodu wszystkie przewody w wykonaniu fabrycznym maja takie właśnie końcówki.
Poprawnie zarobiona końcówka linki. Prawidłowo ułożona linka zakończona tulejką w zacisku.

 

 

Podłączenie płyty indukcyjnej

Podłączenie kuchenki

Fotografie powyżej przedstawiają narzędzie profesjonalnego elektryka - praskę, niezbędną do prawidłowego zarobienia końcówek przewodu elastycznego - linki.

Warto wiedzieć, że w wielu płytach indukcyjnych, które mają na stałe zamontowany przewód pięciożyłowy (MPMProduct, Mastercook, Gorenje) podłączenie go do instalacji kolorami do przewodu zasilającego w ścianie spowoduje bardzo poważne uszkodzenie sprzętu. Koszt naprawy i poprawnego podłączenia takiej płyty przez serwis autoryzowany będzie zbliżony do ceny nowej płyty w tanim sklepie.

Pęknięta grzałka pralki Bosch

Fotografia powyżej przedstawia kabel przyłączeniowy płyty MPMProduct, który jest podobny do kabla płyty Mastercook. Na żyłach są oznaczenia który gdzie podłączyć, jednak ich ilość i kolory sugerują, aby połączyć je do tych samych kolorów które są w ścianie. Dodatkową trudnością jest opis w instrukcji sprzeczny z opisem na przewodzie.

Elektryk, niezależnie od często sprzecznych opisów jest w stanie ustalić jak płytę poprawnie podłączyć, bierze też za to odpowiedzialność. Co więcej, elektryk sprawdza przed podłączeniem instalację elektryczną, odpowiadając za uszkodzenie sprzętu AGD podłączonego do błędnie wykonanej instalacji elektrycznej.

Osobnym zagadnieniem przy montażu płyt indukcyjnych jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji.

Wszystkie płyty indukcyjne w przeciwieństwie do płyt grzejnych posiadają wentylator lub wentylatory chłodzące elektronikę. Dla zapewnienia prawidłowej pracy płyty, jej nie przegrzewanie się oraz brak kondensacji wilgoci konieczne jest zapewnienie swobodnego przepływu powietrza pod płytą oraz jego wymiany.

Zajmuję się naprawą płyt indukcyjnych, ceramicznych oraz kuchenek, także po niepoprawnym podłączeniu. Źle podłączoną płytę również można uratować za rozsądne w stosunku do wartości sprzętu pieniądze. Warto wiedzieć, że taka naprawa zawsze wiąże się z utratą gwarancji, nawet gdy wykona ją odpłatnie autoryzowany serwis.

W przypadku braku odpowiedniej instalacji elektrycznej, doradzę i wykonam odpowiednie okablowanie. Również zadbam o właściwy dobór bezpieczników w obwodzie instalowanego sprzętu.

Całkowity koszt podłączenia płyty z montażem w dopasowanym otworze zabudowy oraz dojazdem to 150 zł. Powyższa cena nie uwzględnia przewodu oraz uszczelki.

stat4u

 

©elektryk-trojmiasto.pl