Elektroinstalacje, naprawa AGD pralki, zmywarki, moduły   

stdarek


 



Obsługa i działanie zmywarki do naczyń, kilka słów o soli


O ile działanie pralki automatycznej wydaje się być proste, ponieważ przez okno widać co się dzieje, a proces jest podobny do prania ręcznego, o tyle działanie zmywarki do naczyń jest nieco bardziej skomplikowane. Zmywarka do naczyń podczas każdego programu realizuje następujące podstawowe czynności:

  • Wstępne płukanie z podgrzewaniem lub bez w zależości od intensywności programu
  • Mycie zawsze z podgrzewaniem oraz detergentem
  • Dwukrotne płukanie
  • Trzecie płukanie na gorąco z nabłyszczaczem, następnie po odpompowaniu wody naczynia są suszone w gorącej komorze mycia

Z uwagi na nieco inaczej realizowany proces mycia niż ma to miejsce podczas mycia ręcznego, do zmywarki potrzebne są inne środki niż do mycia tradycyjnego.

Przede wszystkim temperatura podczas mycia i suszenie jest znacznie wyższa niż podczas mycia ręcznego, w związku z tym, aby nie dochodziło do wytrącania się kamienia na naczyniach oraz elementach zmywarki woda podczas mycia musi być zmiękczana. Każda domowa zmywarka wyposażona jest w tym celu w zasobnik z tworzywa sztucznego wypełniony żywicą jonowymienną zwany wymiennikiem jonitowym, którego zadaniem jest zatrzymanie jonów wapnia oraz magnezu z wody zasilającej odpowiadających za jej twardosć. Bardzo przystępny opis działania wymiennika jonitowego można znaleźć na przykład tutaj

Wymiennik jonitowy choć ma praktycznie nieograniczoną trwałość, wymaga regularnej obsługi polegającej na okresowym uzupełnianiu zasobnika z solą, służącą do jego regeneracji czyli wypłukiwania zatrzymanych jonów wapnia oraz magnezu. Większość współczesnych zmywarek ma elektroniczną kontrolę jej poziomu. Gdy zasobnik się opróżni, zaświeci się kontrolka przypominająca o konieczności jej uzupełnienia (rysunek poniżej po prawej). Zmywarki z najniższej półki mają kontrolę poziomu soli mechaniczną, która wymaga regularnego zaglądania do jej zasobnika. Elektroniczna kontrola poziomu soli jest znacznym ułatwieniem.

Pompa myjąca zmywarki - wyciek

Rys. 1 Kontrolki zmywarki - po lewej niskiego poziomu nabłyszczacza, po prawej niskiego poziomu soli regeneracyjnej.

Uzupełnienie soli jest czynnościa prostą i szybka o ile posiada się specjalny lejek do tego celu, który zawsze jest dostarczany z nową zmywarką. Gdy tego lejka brak, czynność ta jest nieco utrudniona i może być dla niektórych irytująca ponieważ w zasobniku po odkręceniu korka zawsze znajduje się woda. Aby wsypać sól, należy tę wodę z zasobnika wyprzeć, dlatego wsypanie 1.5kg soli bez lejka zajmuje trochę czasu. Warto uzupełniać sól przed uruchomieniem zmywarki, aby rozpuszczona sól nie zalegała zbyt długo w komorze mycia sprzyjając jej korozji.

Przy trzyosobowej rodzinie prawidłowa obsługa zmiękczacza jonitowego oznacza konieczność uzupełnienia zasobnika 1.5kg soli raz w miesiącu za kilka złotych. Niestety, prosta czynność jaką jest użycie soli do zmywarek często jest lekceważona jak pokazuje wieloletnia praktyka. Niejednokrotnie użytkownicy nie wiedzą, gdzie w zmywarce zasobnik soli się znajduje. Powody tego stanu rzeczy są dwa:

  • Brak informacji w instrukcji obsługi zmywarki jaki jest mechanizm działania zmiękczacza jonitowego przez co nie interesując się tematem można dojśc do blędnego przeświadczenia, że sama obecność soli w komorze mycia zmiękcza wodę. Niestety, sama obecność soli w wodzie zmiękczania wody nie powoduje.
  • Działanie marketingowe przekonywujące, że tabletki 3w1 zastępują osobno stosowaną sól.
  • Wymiennik jonitowy umieszczony jest pomiędzy zasilaniem wodnym a komorą mycia. Woda wpływa z węża zasilającego do płaszcza wodnego umieszczonego z boku zmywarki. Pod ciśnieniem hydrostatycznym woda przesącza się przez złoże wypełnione materiałem żywicznym. Płaszcz wodny ma za zadanie między innymi niedopuszczenia do działania ciśnienia z wodociągu na złoże jonowymienne.

    Przed lub po zakończonym cyklu następuje regenarecja złoża. Woda znajdująca się w odpowiedniej komorze płaszcza wodnego jest uwalniana przez elektrozawór regeneracji i przesączana jest w przeciwnym kierunku przez złoże niż miało to miejsce podczas normalnej pracy złoża. Dzięki temu wypłukiwane są wcześniej zatrzymane jony wapnia oraz magnezu, przez co złoże jest znów gotowe do pracy. Wiele zmywarek ma regulaowana ilość wody przesączanej przez złoże w zależności od ustawionej twardości wody, co zapewnia wydajną pracę złoża oraz minimalne zużycie soli.

    Użycie tabletek które zawierałyby sól która miałaby zregenerować złoże byłoby zupełnie nieskuteczne ponieważ:

  • Woda z solą nie ma możliwości dostania się do zasobnika regeneracji w płaszczu wodnym zmywarki
  • Woda z solą nie ma możliwości cofnięcia się z komory mycia do złoża jonitowego oraz przesączenia się przez nie we właściwym kierunku.
  • Obecność soli w komorze mycia mogłaby powodować korozję naczyń oraz niektórych elementów zmywarki takich jak śruby, zawiasy itp, a także w razie uszkodzenia powłoki niklowej perforację samej komory mycia
  • Jednak tabletka nie zawiera soli. Zawiera natomiast składnik zapobiegający osadzaniu się kamienia na wewnętrznych częściach zmywarki - podobnie jak Calgon w pralce. Nie jest to jednak tak skuteczne jak działanie wymiennika jonitowego zamontowanego w zmywarce. Warto w tym miejscu zauważyć, że jonitowa metoda zmiękczania wody jest szeroko stosowana w przemyśle, zarówno do zastosowań technicznych jak i spożywczych. Dlaczego nie korzystać ze znacznie skuteczniejszego oraz tańszego sposobu zmiękczania wody, który jest integralną częścią naszej zmywarki? Stosowanie soli, proszku do zmywarek lub tanich tabletek i nabłyszczacza jest nieporównywalnie tańsze i skuteczniejsze niż tabletki 3w1. Warto dodać, że sól do zmywarek droższa oraz tańsza nie różni się od siebie niczym.

    Twarda woda powoduje odkładanie się osadów w wężach oraz labiryntach zmywarki, które po kilku latach spowodują, że zmywarka przestanie pracować lub będzie pracować nieprawidłowo. Najczęściej zewnętrznym objawem takiej awarii jest wyciek ze zmywarki lub brak wody w komorze podczas mycia i nie rozpuszczanie tabletki. Istnieją zmywarki, w których nie używanie soli spowoduje zator w wymienniku jonitowym, co uniemożliwi pracę zmywarki i skutkuje koniecznością jego wymiany.

    Kolejnym środkiem stosowanym przez zmywarki, a którego nie używa się do mycia ręcznego jest płyn nabłyszczający. Jego główym zadaniem jest zmniejszenie napięcia powierzchniowego wody, która bierze udział w ostatnim, gorącym płukaniu. Dzięki czemu, gdy gorąca woda zostanie odpompowana i rozpocznie się suszenie, na naczyniach nie tworzą się krople. Płyn ten jest podawany po pobraniu wody do ostatniego płukania. Trudno, aby równie skuteczny mógł być dodatek zawarty w tabletce 3w1 która podawana jest na początku mycia.

    Najtańszą, a zarazem najbardziej rozsądną kombinacją środków do zmywarki wydaje się sól regeneracyjna, proszek do mycia oraz płyn nabłyszczający. Niewątpliwą przewagą proszku nad tabletką jest brak środków wiążących, których własności ścierne nie pozostają bez wpływu na elementy mechaniczne zmywarki takie jak na przykład łożyskowanie w pompie myjącej, szczególnie wrażliwe w najtańszych zmywarkach, gdzie zastosowano pompę magnetyczną.

    Wyparzarki

    Zupełnie inny cykl realizowany jest w zmywarkach gastronomicznych, tzw. wyparzarkach, których wydajność jest bardzo duża a także niższe jest zużycie wody oraz energii. Cykl trwa tam kilka minut, czasem nawet kilkanaście sekund zamiast ponad godziny jak w zmywarkach domowych, co zupełnie zmienia sposób mycia, który tam się odbywa.

    Wyparzarka do mycia używa cały czas tej samej wody, pomyje nie są usuwane całkowicie po zakończonym cyklu jak to ma miejsce w zwykłej zmywarce. Temperatura wody jest znacznie wyższa niż w zmywarce i jest określona odpowiednimi przepisami sanitarnymi. Po cyklu naczynie jest płukane za pomocą świeżej pary, która jest produkowana w specjalnym bojlerze umieszczonym pod wyparzarką. Para, która dostaje się do komory spłukuje naczynia z wody, która krąży w obiegu. Częstotliwość wymiany tej wody równie określają odpowiednie przepisy, zwykle jest ona wymieniana raz dziennie.

     

    Linki:

    1. Dyskusja na temat działania oraz zasadności stosowania soli.
    2. Artykuł Wikipedii na temat działania jonitów
    3.  

     

    © elektryk-trojmiasto.pl