Elektroinstalacje, naprawa AGD pralki, zmywarki, moduły   

stdarek


 

Kiedy naprawa sprzętu AGD jest jeszcze opłacalna?

Często przed naprawą pada pytanie, ile to będzie kosztować oraz czy to się będzie oplacić. Na to pytanie można odpowiedzieć dopiero na miejscu po zbadaniu sprzętu, ustaleniu co jest zepsute oraz dlaczego się zepsuło, ponieważ elektronika zazwyczaj nie psuje się bez powodu. Głownymi przyczynami usterek w pralkach jest najczęściej zalanie, przebicie grzałki, blokady lub pompy odpływowej. Przykładowe ceny napraw są podane w odpowiedniej zakładce u góry strony, aby można się było zorientować jakiego rzędu wielkości kosztów należy się spodziewać. Dopiero po pełym zbadaniu można dokonać wyceny. Wówczas mogą Państwo zdecydować czy sprzęt ma być naprawiony. Dla każdego pojęcie opłacalności naprawy jest oczywiście nieco inne.

Jednak podejmując decyzję warto uwzględnić wiek sprzętu, jego ogólny stan, ewentualną korozję lub jej brak oraz poprzednią częstotliwość napraw. Warto wiedzieć, że starszy sprzęt dobrej marki po naprawie może służyć nawet dłużej niż najtańszy, nowy. Starsze pralki typu Electrolux EW 952S oraz EW 1043 S, mimo podeszłego wieku są z racji bardzo solidnej konstrukcji łożyskowania, niespotykanej współcześnie, oraz jego pełnej naprawialności praktycznie niezniszczalne, co nie oznacza, że raz na kilka lat się nie popsują. Czasem lepiej zaplacić 300 zł za naprawę takiego sprzętu dobrej marki niż kupić najtańszy za 700 zł z marketowej gazetki który posłuży niewiele dłużej niż gwarancja. Warto zapoznać się z artykułem na temat współczesnych jednorazowych pralek i po lekturze rozważyć wszelkie "za" i "przeciw" naprawie starszego sprzętu. Znając średni okres eksploatacji współczesnego, marketowego sprzętu, a nie sugerując się tym, że "skoro stary sprzęt pracował 10 lat to nowy też tyle posłuży" i wiedząc ile razy w przeciągu tych 10 lat do sprzętu był wzywany serwis łatwiej podjąć decyzję.

 

W przypadku płyt indukcyjnych poza przepięciami, na które ten sprzęt jest wyjątkowo wrażliwy na awaryjność mocno wpływają wady zabudowy. W dużej części płyt indukcyjnych temperatura wewnątrz jest dość wysoka, co sprzyja starzeniu elementów. Jeśli przestrzeń pod płytą jest mała, z przodu brak jest otworu do wlotu świeżego powietrza a z tyłu brak otworów wentylacyjnych w szafkach, warunki pracy takiej płyty są bardzo ciężkie. Nasze doświadczenie pozwala stwierdzić, że im wentylacja jest lepsza a przestrzeń pod płyta większa, tym płyty są trwalsze.

W skrajnych przypadkach, jeśli wentylacja płyty jest całkowicie zabudowana, płyta przy gotowaniu się wyłącza, zwracając błąd przegrzania, może także dojść do kondensacji wilgoci w elektronice płyty i zwarcia.

Oczywiście, płyty indukcyjne w większości posiadają skuteczne zabezpieczenia, warto mieć na uwadze, że są one ustawione na maksymalna bezpieczną dla płyty temperaturę. Jdnak im jest ona niższa, tym dla trwałości płyty lepiej. Często po naprawie płyty sugerujemy wycięcie dodatkowych otworów wentylacyjnych, jeśli Państwo się zgodzą, możemy je również wyciąć.

 

Proszę pamiętać, że na naprawę udzielam gwarancji więc jeśli sprzęt jest w złym stanie, zaniedbany, wyjątkowo intensywnie eksploatowany, skorodowany lub bardzo stary - nie podejmuję się naprawy "na siłę" wiedząc, że w krótkim czasie zepsuje się coś innego.

Poza wiekiem często naprawa jest nieopłacalna z powodu zaporowych cen części. Problem dotyczy niestety wszelkiego współczesnego sprzętu. Cena modułu z wymianą to często 70% ceny nowego sprzętu w sklepie. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem poza zakupem jest naprawa uszkodzonej elektroniki. Wbrew opinii serwisów autoryzowanych jest to możliwe w większości przypadków. Nienaprawialne uszkodzenie modułu zdarza się średnio raz na 98 przypadków.

Warto wiedzieć, że na rynku są ubezpieczenia tzw. Pomoc Domowa. Koszt takiej polisy to około 100 zł rocznie. Uwzględnia ona na przykład dwie interwencje wybranego przez Państwa technika AGD w roku do kwoty 500 zł wraz z materiałem oraz dwie interwencje elektryka lub hydraulika. Polisa taka jest zawyczaj wystarczająca, aby utrzymać wszystkie Państwa sprzęty domowe w stanie sprawnym, bez narażania się na nieplanowane wydatki. Przykładowa oferta polisy Warunkiem działania takiej polisy często jest posiadanie faktury na zakup sprzętu, nawet, gdy gwarancja już minęła.

Warto zwrócić uwagę na to, iż naprawa uszkodzonego sprzętu jest nie tylko znacznie tańsza niż zakup nowego, ale też dużo bardziej przyjazna środowisku.stat4u

 

©Copyright elektryk-trojmiasto.pl