Elektroinstalacje, naprawa AGD pralki, zmywarki, moduły   

stdarek


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Pralki ładowane od przodu z nierozbieralnym zbiornikiem

Zespoły piorące w takich pralkach naprawia wysyłkowo firma "Wymiana łożysk" z Jastrzębia Zdroju

Prawdopodobnie firma ta spawa zbiornik po cięciu, a nie klei, jak większość serwisantów, co gwarantuje szczelność, choć klejenie też jest dobrym i wielokrotnie sprawdzonym, również przez nas sposobem naprawy, o ile oczywiście zostało wykonane starannie. Nie świadczymy usługi wyjęcia zbiornika, wysyłki go to tej firmy oraz ponownego montażu w Państwa pralce. Jest to bardzo ciekawa oferta dla tych, z Państwa, którzy maja zdolności i narzędzia, aby sobie z tym poradzić oraz alternatywa dla zakupu nowej pralki w przystępnej cenie.

Kilkanaście lat temu wymiana łożysk była przy odrobinie wprawy zadaniem stounkowo prostym, wykonywanym w większości wypadków na miejscu, u klienta. Wystarczyło zdemontować obsadę łożysk (krzyżak) ze zbiornika, wymienić (wybić) łożyska, po czym całość należało zmontować. Nie wymagało to demontażu zbiornika ani tym bardziej całej pralki.

Wraz z dążeniem do minimalizacji kosztów produkcji wprowadzono do produkcji zbiorniki, w których obsada łożysk jest zintegrowana ze zbiornikiem z tworzyw sztucznych. Na pewno zmniejszyło to koszty produkcji oraz zużycie energii, gdyż potrzeba jej znacznie mniej aby nagrzać zbiornik z tworzyw niż zbiornik z blachy. Utrudniło to jednak ewentualną naprawę łożyskowania, gdyż konieczne stało się rozebranie zbiornika. Istniały pralki, w których wyjęcie zbiornika do tej czynnoci nie było konieczne (Whirlpool AWG 875), jednak pralek tej konstrukcji byo niewiele. Były pralki, gdzie wyjęcie zbiornika było proste (wszystkie pralki Amica) z uwagi na łatwo demontowalną przednia blachę a także pralki Electrolux, gdzie podział obudowy jest z boku. Są też pralki, gdzie wyjęcie zbiornika jest czynnością o podwyższonym stopniu pracochłonności (wszelkie pralki Candy, Hoover i pochodne) gdzie żadna blacha obudowy nie jest demontowalna, a zbiornik wyjmuje się przez górę po uprzednim demontażu całej elektroniki, przedniego panelu oraz dozownika.

Wszystkie te zbiorniki były jednak skręcane, tak więc posiadając pewną wprawę naprawa łożyskowania była stosunkowo prosta oraz w miarę opłacalna. Około roku 2005 zaczęto produkować zbiorniki zgrzewane. Zaletą tego rozwiązania być może jest nieco niższy koszt produkcji (brak śrub, uszczelki, szybszy montaż) a także niższy koszt robocizny w razie naprawy gwarancyjnej (serwisant nie musi rozmontowywać zbiornika oraz wyciskać łożysk). Trudno jednak w tym rozwiązaniu nie dopatrywać się "programowania trwałości" pralki.

Problem pojawia się po okresie gwarancyjnym, gdyż koszt zakupu zbiornika wraz z bębnem oraz montażem jest częto zbliżony do kosztu zakupu nowego urządzenia z pełną gwarancją. Naprawa bez jego wymiany, z rozpiłowaniem zbiornika i wymianą samego tylko łożyskowania - choć możliwa, to jej stopień pracochłonności, aby była skuteczna i gwarantowała szczelność oraz wytrzymałość również może okazać się nieopłacalna.

Obecnie produkuje się zarówno pralki zgrzewane jak i skręcone. Regułą jest, że w sprzęcie z niższej pólki marek takich jak Beko, Candy, Hoover, Whirlpool, Indesit Ariston, Bosch, Electrolux należy spodziewać się zbornika zgrzanego. W pralkach z wyższej pólki oraz pralko suszarkach z reguły zbiorniki są skręcone.

Poniższe fotografie przedstawiają zgrzane zbiorniki w pralkach. Po kliknięciu w fotografie można je obejrzeć w dużo większym rozmiarze. Zbiornik na fotografiach jest wyjęty z pralki. Spoglądając na pralkę od spodu przed zakupem bez kłopotu da się ustalić czy zbiornik jest sklejony, czy też nie. Takich pralek należy się podczas zakupu wystrzegać - przy intensywnym użytkowaniu wytrzymają niewiele dłużej niż gwarancja.

Jak w sklepie rozpoznać taką pralkę?

Wystarczy podczas zakupów spojrzeć pod spód wybranego przez siebie modelu.

Jeśli spód jest zabudowany należy albo zdjąć górną klapę albo w razie braku zgody sprzedawcy, o którą zawsze łatwiej w małym sklepie niż w markecie zrezygnować z zakupu modeli zabudowanych.

Jeśli widok jest taki jak na fotografiach to mamy do czynienia ze zbiornikiem zgrzanym - nierozbieralnym. Skoro na pralce jest napisane ile zużywa wody, dlaczego nie informuje się klienta o spodziewanym okresie jej eksploatacji?

Zbiornik nierozbieralny Electrolux Zbiornik z niewymiennymi łożyskami Electrolux

Podczas zakupów warto zwrócić na to uwagę.

Warto dodać, że problem ten NIE DOTYCZY pralek ładowanych od góry, w których niezależnie od konstrukcji zbornika łożyskowanie da się wymienić w stosunkowo prosty sposób.

Ardo

A R D O FLS105L

ARDO FLO147L

 

Ariston / Indesit

Ariston AVSF109
Ariston AQSF 109
Ariston AQXF 109 EU
Ariston AVL 105 EU
Ariston AQXF 109 EU
Ariston AQXL105
Indesit WI 102
Indesit WIXXL 126
Indesit WISE 107 (PL)
Indesit SIXL 149S Moon

Indesit WP 100


Beko WML 15105d volumax 5

BEKO WMD 75125 S

 

Bosch

Bosch WAA 20261
Bosch WAA20162PL/16
Bosch WAA2027JPL/16
Bosch WAA 16161 PL

Electrolux

EWP106200W
EWP126300W
EWP106300W
EWS106110W
EWS126410W
EWS106410S
EWS12470W PNC 91452910100 cena zespołu piorącego około 1000 zł, łożyska 6304 6206 simmering 35x62x8/9 - łożyska da się wymienić tnąc zbiornik
EWS126510W
EWS126540W
EWF106410W
EWF106510W
EWF12670W zbiornik ma nadlewy na śruby, można je nawiercić i wykorzystać, co znacząco ułatwia naprawę
EWF12757W

 

Whirlpool

AWO/D 4520/P
AWO/D 4720/P
AWO/D 53105

 

Lista jest krótka nie z powodu małej ilości tych pralek ale uzupełniania jej w miarę odwiedzin uszkodzonych pralek u klientów, nie zajmuję się sprzedażą AGD także nie mam możliwości przegladania pod tym kątem nowych pralek na rynku.

Proszę nie dzwonić do mnie z pytaniem czy wybrany przez Państwa model jest nierozbieralny gdyż tego nie wiem, a tym bardziej nie wie tego sekretarka. Każdą nierozbieralną pralkę którą widzę u klienta lub na dużym złomowcu będę sukcesywnie opisywać na stronie. Należy samemu przechylić pralkę do tyłu w sklepie i spojrzeć jak ma połączony zbiornik.

Jeśli zbiornik jest z blachy łożyska da się zawsze wymienić.