Elektroinstalacje, naprawa AGD pralki, zmywarki, moduły   

stdarek


 



Instalacje antenowe, telewizji kablowej oraz satelitarnej.

Przez wiele lat instalację antenową wykonywało się "z tego, co jest". Stosowało się przewody symetryczne, które przechodziły miejscami w koncentryczne, stosowane były sznury sieciowe i wszystko o dziwo działało, dlatego wiele ludzi nie przywiązywało do tych instalacji większego znaczenia. Przy kilku programach w TV oraz przy starych, kineskopowych telewizorach niskiej rozdzielczości ważne było, że obraz jest. W niektórych miejscach, blisko nadajnika do akceptowalnego odbioru wystarczał kawałek drutu wetknięty w gniazdo antenowe ewentualnie antena pokojowa.

Instalacja TV kablowej była często rozgałęziana na kilka odbiorników za pomocą byle jakiego koncentryka połączonego "na słowo harcerza". Różnica odbiorze w stosunku do odbiornika poprawnie podłączonego była niezauważalna.

Gdy do takiej instalacji zostanie podłączony nowy odbiornik LCD, pojawia się problem, ponieważ wyższa rozdzielczość demaskuje szumy wprowadzane przez instalacje, które poprzednio były niewidoczne.

O ile niepoprawnie wykonana instalacja nie uniemożliwia odbioru, tylko pogarsza jego jakość, o tyle taka instalacja cyfrowej TV SAT może zupełnie uniemożliwić odbiór, który okresowo będzie zanikał. Wystarczy wiatr, który potarga słabo zamocowanymi przewodami i w środku zimy nie ma telewizji.

W większości instalacji zarówno TV kablowej jak i SAT najczęściej spotyka się taką oto końcówkę:

Końcówka nakręcana

Końcówka nakręcana

Każdy, kto kiedykolwiek miał do czynienia z instalacją TV SAT lub TV kablowej wykonywanej domowym sposobem na pewno zna wady tej końcówki. Oprócz niezaprzeczalnej zalety że nie potrzeba żadnych narzędzi aby taką końcówkę zamontować, ma ona niestety same wady. Przede wszystkim nie potrzeba też żadnych narzędzi ani wysiłku aby ją zdemontować, wystarczy pociągnąć. Końcówka ta nie zapewnia żadnej szczelności połączenia, tak więc po kilku latach połączenie przestaje spełniać swoją role, trzeba wówczas przejrzeć wszystkie połączenia aby znaleźć to jedno wadliwe i wykonać ponownie. Często taką naprawę trzeba wykonać w bardzo niesprzyjających warunkach zimowych, co jest dodatkowym utrudnieniem.

Rozwiązaniem na to sa stosowane od dawna przez szanujące się sieci TV kablowej jak ogólnopolska UPC oraz niektóre osiedlowe sieci końcówki kompresyjne. Widok takiej końcówki przedstawiony został poniżej. Rzadko są one stosowane przez amatorów, ponieważ ich stosowanie wymaga użycia stosunkowo drogiej zaciskarki. Wadą takiego złącza jest również jego cena, końcówka jest 6 krotnie droższa niż zwykła F'ka nakręcana. Trzeba pamiętać, że jest to różnica w kwocie 1.2 zł na końcówce. Nawet przy 20 końcówkach w instalacji różnica w cenie jest znacznie mniejsza niż koszt usunięcia jednej awarii.

Złącze posiada dwa pełne (360o) pierścienie, które w wyniku procesu kompresji złącza (ściśnięcia wzdłużnego, poosiowego) uwypuklają się do wewnątrz. Wymiary tych pierścieni są tak dobrane, że po kompresji złącza zaciskają się na oponie kabla z siłą na tyle dużą, że zerwanie złącza z przewodu jest niemożliwe i na tyle małą, że nie uszkadzają struktury kabla.

Kompresyjna hhh hhh

Koncówka kompresyjna TRS

Końcówka kompresyjna Tratec

Końcówka zaciskana

 

h

Przekrój przez wodoszczelne złącze kompresyjne przed i po zaciśnięciu, część kompresowana stanowi monolit.

Alternatywą jest pokazane poniżej złącze zaciskane przedstawione. Złącze jest również niedemontowalne, jest nieporównywalnie lepsze od złącza nakręcanego, jednak nie jest szczelne. Tego typu złącza były stosowane powszechnie przez sieci telewizji kablowych, nawet poprzez UPC, obecnie odchodzi się od jego stosowania szczególnie na zewnątrz. Złącze to po kilku latach koroduje, pogarszając jakość sygnału. Złącze to, choć również jak złącze kompresyjne wymaga specjalnej sześciokątnej zaciskarki, to jednak jego koszt jest porównywalny ze słączem nakręcanym.

Niezależnie od jakości złącz, w każdej instalacji SAT oraz CATV należy dążyć do minimalizowania liczby złącz. Nawet najlepsze, hermetyczne złącze powoduje pogorszenie stosunku sygnału do szumu, im więcej takich złącz, tym efekt jest większy. Należy więc unikać sztukowania kabla z kilku dlatego, że stosujemy wysokiej jakości złącza.

Drugim, bardzo ważnym elementem instalacji jest kabel. Przede wszystkim musi być dokładnie dopasowany do końcówek, inaczej wypadnie on nawet z najlepszej końcówki. Powinien on być zewnętrzny, jeśli ma być ułożony na zewnątrz. Najtańszy kabel, narażony na warunki atmosferyczne takie jak mróz, promieniowanie UV oraz wilgoć po kilku latach pęka i dostaje się do niego wilgoć, niekorzystnie wpływając na jakość sygnału.

Przy wyborze rodzaju kabla warto się zapoznać z jego danymi, bo od nich zależy tłumienie sygnału, a więc i wzrost poziomu szumów. Oprócz tłumienia sygnału, który to parametr jest zawsze widoczny w danych kabla i łatwo się nimposługiwać, istnieje jeszcze jeden czynnik a mianowicie sposób spienienia polietylenu w dielektryku. Najnowsze doświadczenia pokazują, iż jest to element, który należałoby brać pod uwagę przy wyborze kabla. Istnieją w tej chwili zasadniczo dwa jego rodzaje: powszechnie stosowane spienienie w procesie chemicznym (ang.- chemical foam) oraz coraz częściej wdrażane nowoczesne spienienie przez ciśnieniowe wstrzykiwanie azotu (ang.- physical foam lub gas injection foam). Różnica, jak pokazują najnowsze badania, jest bardzo znacząca. Przejawia się ona przede wszystkim tym, że w pianie chemicznej para wodna z powietrza powoli penetruje wzdłuż kabla powodując duże zwiększenie tłumienia takiego kabla - od 30 do 60 % przy 860 MHz, natomiast kabel spieniony fizycznie w analogicznej sytuacji może zwiększyć swoje tłumienie maksymalnie 5%. Większość tanich przewodów koncentrycznych ma polietylen w dielektryku spieniony chemicznie.

Przykład: kabel o tłumieniu 19,6 dB/100m dla 860 MHz - spieniony chemicznie po około 2 latach będzie miał tłumienie około 30 dB/100m, podczas gdy kabel o spienieniu fizycznym po takim samym czasie maksymalnie około 20,5 dB/100m. Trudno oczekiwać, aby taki kabel po kilkunastu latach zapewniał sygnał dobrej jakości, dlatego należy do jego jakości przywiązać szczególną wagę, gdy jest on układany na stałe, pod tynkiem.

W przypadku gdy kabel służy do przesyłu sygnału TV SAT problem jest jeszcze większy, ponieważ sygnał z LNB (konwertera umieszczonego w ognisku anteny) do tunera ma częstotliwość 950-2150 MHz - pierwsza pośrednia SAT, a im częstotliwość jest większa, tym tłumienie jest większe.

Mimo najwyższej jakości kabla, dążenie do tego aby kabel był możliwie krótki jest na pewno uzaadnione, oczywiście w granicach zdrowego rozsądku. Priorytetem jest oczywiście bezpieczne ułożenie kabla tak, aby nikt się o niego nie potknął ani aby wiatr nim nie targał. Duża dlugośćkabla może spwodować konieczność stosowania wzmacniaczy.

Bardzo ważny jest również sposób prowadzenia kabla. Instalację należy prowadzić w sposób gwiazdzisty, tzn. od głównego rozgałęźnika do każdego odbiornika powinien być poprowadzony osobny przewód. Stosowanie gniazdek przelotowych w przypadku duże ilości odbiorników prowadzi do znacznego pogorszenia jakości gygnału, ponieważ każde gniazdko wprowadza dość znaczne tłumienie.

Przy instalacji TV kablowej bardzo ważne są także rozgałęźniki. Często zdarza się podłączanie drugiego odbiornika TV do rozgałęźnika dostarczonego przez dostawcę TV kablowej. O ile na pierwszym odbiorniku obraz jest poprawny, to na dodatkowym już nie i nie odbierają wszystkie kanały. Zwykle przyczyna jest montowanie przez dostawców TV kablowej rozgałęźników z trzema wyjściami - TV, radio i dane. Drugi telewizor zostaje podłączony do gniazda dla radia i kłopot gotowy.

Jeśli na którymś z odbiorników mimo prawidłowego wykonania instalacji sygnał ma niedostateczną jakoś, należy zastosować wzmacniacz. Należy pamiętać, że wzmacniacza nigdy nie montuje się przy telewizorze ale przy antenie. Przy instalacji rozprowadzania sygnału TV kablowej sygnał jest zazwyczaj na tyle dbrej jakości, że stosowanie jakichkolwiek wzacniaczy jest zbędne, a wszelkie problemy z jakością obrazu spowodowane są niepoprawnie wykonaną instalacją antenową.

Ponieważ instalaji antenowej, SAT, ani kablowej nie wykonuje się na kilka lecz na wiele lat, warto wiedzieć jaki jest wybór na rynku materiałów oraz rozważyć zastosowanie wysokiej jakości złącz i przewodów, poznać różnicę w cenie i podjąć świadomie decyzję, która na pewno za kilka lat zaoszczędzi kosztów i kłopotow. Chciałbym mocno podkreślić, iż złącza o których piszę, nie są dostępne w większości sklepów elektrycznych ani elektronicznych, często nie ma ich w sklepach TV SAT, a także nie wie o nich część monterów. Warto poszukać opinii na temat tych złącz na forach oraz obejrzeć je u znajomych którzy mają TV kablową gdzie takie złącza prawie na pewno są.

Jeśli mają Państwo wykupiony legalny abonament Cyfry +, istnieje możliwość wykonania instalacji, która rozdzieli posiadany abonament na kilka odbiorników, w taki sposób, że na każdym odbiorniku można oglądać inny kanał z wykupionego pakietu, czyli dzieci mogą oglądać coś innego niż dorośli w tym samym czasie nie płacąc podwójnego abonamentu.

W przypadku pakietu Cyfrowy Polsat nie ma takiej możliwości.

 

 

© biuro@elektryk-trojmiasto.pl