Wiele osób zastanawia siê dlaczego urz±dzenie takie jak p³yta indukcyjna lub te¿ p³yta ceramiczna powinna byæ pod³±czona przez elektryka z uprawnieniami. Poza wzglêdami bezpieczeñstwa sprzêt taki jest bardzo wra¿liwy na b³êdne pod³±czenie. Je¶li sprzêt jest drogi a nie jeste¶my pewni nie warto ryzykowaæ kosztownym uszkodzeniem nowego sprzêtu. Przypadki uszkodzenia p³yt indukcyjnych i ceramicznych z powodu nieprawid³owego pod³±czenia nawet przez "elektryków" a przede wszystkim stolarzy zdarzaj± siê regularnie. Koszty pó¼niejszych napraw s± szeroko opisywane na forach. Linki do kilku szanowanych for z takimi tematami: tutaj oraz tutaj. Warto wiedzieæ, ¿e nawet przy prawid³owym pod³±czeniu roz³±czenie siê przewodu neutralnego (niebieskiego) zasilaj±cego tak± p³ytê koñczy siê najczê¶ciej jej uszkodzeniem.

Warunkiem gwarancji na sprzêt pod³±czany bezpo¶rednio do instalacji elektrycznej z pominiêciem gniazda jest jego poprawne pod³±czenie. Czêsto producenci wymagaj±, aby w karcie gwarancyjnej by³ stempel uprawnionego elektryka wraz z numerem jego uprawnieñ. Wspó³czesny sprzêt, choæ bezawaryjny czasem potrafi siê zepsuæ nawet w okresie gwarancji, a serwis z pewno¶ci± sprawdzi, czy pod³±czenia dokona³ elektyk. Przypadki kilkukrotnej naprawy podczas okresu gwarancji sprzêtu AGD naprawdê zdarzaj± siê, a koszt jednej takiej naprawy przez serwis autoryzowany to niejednokrotnie 60% warto¶ci nowego sprzêtu.

Nie bez znaczenia jest sposób zakoñczenia przewodu zasilaj±cego. Dro¿sze p³yty dostarczane s± z regu³y z oryginalnie zarobionym przewodem. Bardzo czêsto w p³ytach zamontowanych przez pseudofachowców koñcówki przewodu elastycznego (linki) s± w³o¿one luzem pod zacisk lub, co gorsza, zalutowane.

Ca³kowity koszt pod³±czenia p³yty wraz z monta¿em w dopasowanym otworze zabudowy wraz z dojazdem to 130 z³.